27 Απριλίου, 2024

Γυμνάσιο Ραχών

Καλωσορίσατε

ΗΜΕΡΑ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ

Άλλη μια δράση ανακύκλωσης πραγματοποιήθηκε στις 15/02/2024 στο γυμνάσιό μας με τίτλο:”Το πρόβλημα της διαχείρισης των απορριμμάτων”. Η δράση περιελάμβανε παρουσίαση (PowerPoint) για την προέλευση των πλαστικών και τους τρόπους με τους οποίους φθάνουν στη θάλασσα,εικόνες σχετικά με τις επιπτώσεις των πλαστικών σκουπιδιών στους θαλάσσιους οργανισμούς,ενημέρωση για τη διάρκεια ζωής των απορριμμάτων,ενημέρωση για τα υλικά που μπορούν να ανακυκλωθούν και για τα οφέλη της ανακύκλωσης.Επίσης οι μαθητές παρακολούθησαν ένα εκπαιδευτικό βίντεο για τον μπλε κάδο και στο τέλος έπαιξαν ένα περιβαλλοντικό κουίζ δοκιμάζοντας τις γνώσεις που απέκτησαν από την παρουσίαση.
Η δράση ολοκληρώθηκε με τον καθαρισμό των αύλειων χώρων του σχολείου καθώς και
το γέμισμα του μπλε κάδου ανακύκλωσης με χαρτιά και πλαστικά μπουκάλια που είχαν συγκεντρωθεί στους μικρούς αυτοσχέδιους κάδους που έχουν τοποθετηθεί μέσα και έξω από τις τάξεις.